Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia
Najświętszego Serca
Pana Jezusa

Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Wielki Piątek 2024 - Sercanie Płaszów 2024
Zwiastowanie 2024 - Sercanie Płaszów
Wielki Piątek 2024 - Sercanie Płaszów 2024
Wielki Czwartek 2024 - Sercanie Płaszów
Droga Krzyżowa ulicami Płaszowa - Sercanie Płaszów 2024
Niedziela Palmowa - Sercanie Płaszów 2024
Recto Tono - Droga Krzyżowa z pieśnią pasyjną 2024 - Sercanie Płaszów
Błogosławieństwo lektorów 2024 - Sercanie Płaszów
Rekolekcje wielkopostne - Sercanie Płaszów 2024
10 lat Matecznika - Sercanie Płaszów 2024
Wieczór kolęd z Recto Tono - Parafia Sercanów - Kraków Płaszów  2024
Zwiastowanie 2024
Zwiastowanie 2024
Dzień Świętości Życia
Wielki czwartek 24
Wielki Czwartek 2024
Msza Święta Wieczerzy Pańskiej
Droga Krzyżowa z pieśnią pasyjną
Droga Krzyżowa
z pieśnią pasyjną
w wykonaniu chóru Recto Tono
Błogosławieństwo lektorów 2024
Błogosławieństwo Lektorów
(Ministrantów Słowa Bożego)
Wieczór kolęd 2024
Wieczór kolęd
z chórem Recto Tono

Sanktuaria-perełki wschodniej Polski

Tradycyjnie pod koniec sierpnia (30, 31 sierpnia i 1 września) ks. Kazimierz Wójtowicz z naszej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie zorganizował pielgrzymkę szlakiem mało znanych sanktuariów znajdujących się nieopodal wschodniej granicy naszej ojczyzny.

Jako pierwsza powitała nas Matka Boża Pocieszycielka Strapionych w Wielkich Oczach. Ten cudowny obraz od 400 lat gromadzi wiernych i pielgrzymów. Koronacji Madonny dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II w 1997 roku.

W pobliżu, w miejscowości Łukawiec, znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej Tartakowskiej z XVII wieku. Pierwotnie znajdował się on w pałacu Stanisława Potockiego w Tartakowie (obecnie archidiecezja lwowska). Koronacja wizerunku miała się odbyć we wrześniu 1939 roku. Ostatecznie aktu tego dokonał papież Jan Paweł II w 1993 roku. Obok kościoła parafialnego w Łukawcu stoi przepiękna modrzewiowa świątynia z XVIII wieku. Jest ona swoistą perełką na szlaku architektury drewnianej.

Pierwszy dzień pielgrzymki zakończyliśmy modlitwą w kościele w Lubaczowie. Słynie on z cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej, tak zwanej Lwowskiej, z XVI wieku. Wizerunek ten był świadkiem ślubów Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 roku, gdzie król obrał Maryję za królową Korony Polskiej. Oryginał obrazu jest obecnie przechowywany w skarbcu królewskim na Wawelu. Przedstawia on Matkę Bożą na chmurze na tle panoramy Lwowa. W Lubaczowie jest jedna z dwóch kopii ukoronowanych w 1983 roku przez Jana Pawła II.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się od odwiedzenia sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim. Modrzewiowy kościół jest niezwykłej urody dzięki zachowaniu w pełni form barokowych w drewnie. W nim Matka Boża od XVII wieku jednoczy ludzi ze sobą i z Bogiem.

Zamość – to pełne zabytków miasto w stylu renesansowym. Na uwagę zasługuje odwiedzona przez nas katedra i kościół św. Mikołaja.

Następnie udaliśmy się do Radecznicy, aby pomodlić się w sanktuarium św. Antoniego Padewskiego. Kościół stoi w miejscu objawienia św. Antoniego mieszkańcowi Radecznicy – Szymonowi Tkaczowi. Murowaną świątynię konsekrowano w 1695 roku i od tego momentu kult św. Antoniego jest tam bardzo mocny. Nieopodal stoi drewniana kapliczka na wodzie przy cudownym źródełku. Napis przed wejściem: „Święty Antoni, patronie tego, co warto odnaleźć”, pobudza do refleksji.

Zwierzyniec słynie z kościoła na wodzie pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Powstał w XVIII wieku w stylu barokowym z fundacji Zamoyskich jako wotum dziękczynne za narodziny syna Klemensa.

Niezwykle bogaty we wrażenia drugi dzień pielgrzymki kończyliśmy się w Werchracie, gdzie podziwialiśmy drewnianą cerkiewkę z 1887 roku. Obecnie służy ona również katolikom jako kościół filialny. Nieopodal stoi kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy z 1910 roku. Pierwotnie to też była cerkiew. Z Werchratą związany był brat Albert Chmielowski i jego właśnie relikwie znajdują się w tym kościółku.

Ostatni, trzeci dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy od odwiedzenia bardzo urokliwego miejsca w Nowinach Horynieckich. W głębi lasu stoi tam drewniana kaplica pod wezwaniem Matki Bożej, a obok, w miejscu objawień Maryi, bije cudowne źródełko. Woda z tego źródełka leczy choroby oczu.

Janów Lubelski to kolejny etap naszej podróży. W sanktuarium pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela widnieje obraz Matki Bożej Łaskawej Różańcowej. Jest on darem Jana Zamojskiego dla kościoła.

Następna miejscowość – Nisko – czci św. Józefa Opiekuna Rodzin w sanktuarium, w którym znajdują się również relikwie św. Jadwigi Śląskiej.

U schyłku dnia przybyliśmy do Tarnobrzega, gdzie w kościele katedralnym Dominikanów czczony jest obraz Świętej Rodziny powszechnie nazywany Matką Boską Dzikowską. Pierwotnie obraz należał do rodziny Tarnowskich i wisiał w kaplicy w Dzikowie. Przedstawia on Świętą Rodzinę podczas ucieczki do Egiptu.

Ostatnim miejscem naszego pielgrzymowania była bazylika mniejsza pod wezwaniem św. Marcina w Pacanowie. W kaplicy z 1505 roku na uwagę zasługuje drewniana rzeźba Jezusa konającego na krzyżu, bez korony cierniowej.

Ubogaceni religijnie i pełni wrażeń, po odwiedzeniu mało znanych a ciekawych historycznie miejsc, wracaliśmy wieczorem do domów. Te trzy dni na długo pozostaną w naszej pamięci. Dzięki dokładnie przemyślanej trasie i wzorowej organizacji pielgrzymki pogłębiliśmy naszą wiarę i wiedzę historyczną dotyczącą ziem nękanych ciągłymi wojnami.

„Bóg zapłać” ks. Kazimierzu za chwile wzruszeń, zadumy i doznania estetyczne.

 

Wdzięczni uczestnicy pielgrzymki

Poniżej zamieszczamy linki do istotnych informacji z życia parafii. Jeśli ich nie widzisz kliknij [ TU ]

Ostatnie zdjęcia

Imieniny ks. Proboszcza 2024

Imieniny ks.Proboszcza
14 kwietnia 2024

Zwiastowanie 2024

Zwiastowanie 2024
8 kwietnia 2024

Wielki Piątek 2024

Wielki Piątek 2024
29 marca 2024

Wielki Czwartek 2024

Wielki Czwartek 2024
28 marca 2024

Droga Krzyżowa ulicami Płaszowa 2024

Płaszowska Droga Krzyżowa 2024
24 marca 2024


Będzie...

19-04 - 21-04
kurs "Nowe życie"


Łaskami słynący obraz Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa
Sanktuarium
Matki Bożej
Błogosławionego
Macierzyństwa